Co s neplacením nájmu?

Prosinec 31st, 2010

Jedním z největších rizik pronajimatele bytu je neplacení nájemného. Každý zkušenější pronajimatel tento nešvar zná. U serióznějších nájemců o tom víme většinou dopředu, že je problém. U těch méně seriózních až podle bankovního výpisu. Jak se tedy bránit těm z druhé kategorie?

Jedním z prvních opatření, které můžete udělat je vybrat si dostatečně vysokou kauci, která vás bude chránit. Ta může být až ve výši šesti měsíčních nájmů. Standardní bývají 2 nájmy, které jsou aspoň jakousi ochranou.

Neplatí-li Vám nájemce můžete svou dlužnou částku čerpat s kauce. Zde si ovšem musíte dávat pozor na dodržení všech zákonných ustanovení, aby jste se nedostali do stavu, že budete muset nájemníkovi ještě celou kauci vracet! I takové komické situace se stávají. Někteří nájemníci jsou už zkušení střídači nájmu a svá práva velmi dobře znají.

Pokud s nájemníkem není dohoda a evidentně už jenom hraje o čas přichází na řadu výpověď z důvodu hrubého poručení porvinnosti nájemce. Prodlení v tomto případě musí být v délce min. 3 měsíce. V této době již Vám kauce nekryje nájemné a musíte tedy jednat maximálně rychle.

Tedy pokud začíná 4 měsíc prodlení ihned ukončte s nájemníkem všechny vztahy a dlužné nájemné předejte k vymáhání. Pokud budete mít byt poškozen, proveďte si dostatečnou fotodokumentaci!

Dobrou zprávou je, že se nemusí jednat o dluh za tři po sobě jdoucí měsíce, ale
že jde o součet měsíčních nájmů. Nehrozí tedy, že by nájemní např. platil každý druhý nájem.

Nájemníka už ani nezachrání, že by Vám zaplatil ve chvíli kdy obdrží výpověď. Je poté již na Vaši dobré vůli zda ho v nemovitosti necháte nebo ne.

Výhodou pro Vás je pouze to, že pokud nájemník Vám dluží máte nárok na úroky z prodlení.  Podle §697 Občanského zákoníku má každý pronajímatel, jemuž nájemce dluží za nájem, nárok na poplatek z prodlení. A ten je stanoven Nařízením vlády č. 142/1994 na 0,25 % za každý den prodlení. Ročně je to krásných 91,5% , což rozhodně není zanedbatelné.

Zákon tedy díky bohu není pouze na straně nájemníka! V případě neplacení tedy seznamte Vašeho nájemníka s těmito úroky a máte hned větší šanci na zaplacení Vašeho nájemného.

Nezbývá než Vám přát hodně štěstí na slušné nájemníky.

One Response to “Co s neplacením nájmu?”

  1. Zuzka Mikulková Says:

    Dobrý den,
    měla bych jeden dotaz. Pronajímáme byt, ale bohužel jsme narazili na nájemníky, kteří nám dluží nájemné. Problém je, že platí, kdy se jim to hodí a kolik chtějí. Dostali už výpověď, kterou ignorují. Musí se to řešit za pomoci policie, jsou k tomu kompetentní?
    Předem děkuji za odpověď.
    S pozdravem Z. Mikulková

Přidat komentář


5 + 3 =

Filled Under: Jak pronajímat byty