Jak optimalizovat daň z přijmu z pronájmu?

Leden 1st, 2011

Drobní pronajimatelé by měli zdaňovat své přijmy v dílčím základu daně pod položkou „Příjmy z pronájmu dle paragrafu 9 Zákona o daních z příjmů“. Jak poznáte, že jste drobným pronajimatelem?

Hranice je velmi tenká a sporná. Lze všeobecně říci, že pokud to není Vaše převažující aktivita a pokud přenecháváte pouze nemovitost do užívání na základě nájemní smlouvy bez dalších služeb. V případě, že by Vám finanční úřad prokázal, že se nejedná o drobné pronajímání stoupne Vám daňové zatížení o zdravotní a sociální pojištění. Ale to byla malá odbočka.

Jako pronajimatel máte 2 možnosti jak si spočítat základ Vašich daní a to :

1) Odečtením paušálních výdajů – tj. od základu daně (přijmu) si odečtete % výdajů bez jejich dokazování

2) Odečtením skutečných nákladů ze základu daně – tato poněkud složitější metoda ovšem v sobě skrývá možnosti snížení daní na absolutní minimum. Kromě výdajů souvisejících přímo s nájmem máte možnost si odečíst např. televizní poplatky, odvoz odpadu nebo si uplatnit odpisy.

Vzhledem ke složitosti celého principu odepisování majetku (několik typů odpisování a odpisových skupin) doporučuji navštívit daňového poradce, který Vám v porovnání s daněmi poradí za směšnou částku.

Pro ty, kteří chtějí sami přece jenom danou problematiku nastudovat doporučuji prostudování zákona :

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů , zvláště § 30

One Response to “Jak optimalizovat daň z přijmu z pronájmu?”

  1. admin Says:

    Ano základ daně bude 6×12 tis. – daň je 15% tj. 72 tis. x 0,15 = 10,8 tis. Ještě si můžete uplatnit daňový paušál , ale záleží jestli to pronajímáte jako IČ nebo jako FO (fyzická osoba).

Přidat komentář


× 6 = 48

Filled Under: Jak pronajímat byty