Jak stanovit nájemné?

Prosinec 31st, 2010

Volba správné výše nájemného je klíčová pro rychlé obsazení volné nemovitosti a zároveň pro maximalizaci zisku, což by mělo být cílem každého správného investora nebo majitele nemovitosti!

Prvním předpokladem je seznámit se s cenou pronájmů obdobných nemovitostí v okolí. Ideální je projít si realitní servery – např. www.sreality.cz nebo server pro soukromou inzerci www.bezrealitky.cz.

Zkuste se také podívat do klasické tištěné inzerce, která je sice zaplavená nabídkami realitních kanceláří, ale můžete najít i inzeráty jednotlivců (Inzeráty realitních kanceláří poznáte často tak, že mají u něj uvedeno své identifikační číslo zákázky).

Doporučuji dát cenu nájmu někde do zlatého středu a cca po 14 dnech snížovat cenu. Vaše nemovitost by neměla být volná více jak 2 měsíce! V případě, že máte zájemce, který s Vaší cenou souhlasí snažte se prosadit si co nejdelší smlouvu.

Proč je důležité nemít nemovitost dlouho volnou? Ukážeme si to na typickém případu :

Vlastníte byt 1+1 a běžný nájem v okolí je 7.000 Kč. Vzhledem k tomu, že Váš byt je v dobrém stavu a po rekonstrukci jádra stanovíte cenu na 8.000 Kč. Předpokládejme, že za 7.000 kč by jste byt pronajmuli téměř okamžitě a za 8.000 Kč si musíte počkat na nájemníka 4 měsíce. Co je tedy výhodnější? Rozhoduje samozřejmě délka nájmu! Ale pro jednoduchost budeme počítat se standardní délkou nájmu, která bývá průměrně 18 měsíců.

Jaký bude Váš zisk při variantě 7.000 Kč a okamžitém obsazení a při variantě 8.000 Kč a 4 měsíce prázdno :

Varinta 7.000 Kč
7.000 Kč x 18 = 126.000 Kč

Varianta 8.000 Kč
8.000 Kč x 14 = 112.000 Kč

Z tohoto je jasné, že se při průměrné délce nájmu oplatí byt pronajmout co nejrychleji. Při Vašich snahách o maximalizaci zisku tedy musíte počítat i s tím ,že je nutné byt pronajmout nejenom za co nejvíce, ale i za co nejrychleji. S tímto faktorem počítejte také při případné rekonstrukci bytu.

ze zkušeností tedy doporučujeme stanovit nájemné o něco vyšší a snížovat jej tak, aby jste ve 2 měsíčním horizontu byli na cenách obvyklích v okolí.

Cenu nájemného ještě mohou ovlivnit okolní vlivy na které by jste měli taktéž myslet (konec deregulace nájemného, zvýšení nájemnéh v obecních bytech, výstavba nových bytů v okolí).

Přidat komentář


1 + = 6

Filled Under: Jak pronajímat byty