Povinnost nájemníka nahlásit Vaše přijmy

Leden 1st, 2011

Mnozí malí pronajimatelé se snaží vyhnout dani z přijmu z pronájmu. Možná, že ne z důvodu stokorunových daní, ale prostě z důvodu, že se jim nechce chodit řešit daňové přiznání. Tito pronajimatelé takto dost riskují, jelikož velká část nájemců je povinna nahlásit jejich příjem.

Kdo je tedy povinnen toto „udání“ odeslat a proč?

Tato povinnost je zakotvena v § 34 Součinnost třetích osob odst. 5 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.

Právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu, které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost nebo za pronájem a z těchto úhrad nesrážejí daň, jsou povinny uskutečněné úhrady oznamovat svému místně příslušnému správci daně, pokud u jednotlivé fyzické osoby přesáhne úhrada částku 40 000 Kč za kalendářní rok. V oznámení se uvede jméno, bydliště, případně místo podnikání fyzické osoby, vyplacená částka, den a důvod úhrady. Oznámení se zašle nejpozději do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.

Toto ustanovení se naštěstí prozatím příliš nevymáhá, takže většina nájemníků není tímto papírováním zatížená, ale i přes to by jste měli svého nájemníka na toto upozornit.

Při nesplnění této povinnost totiž hrozí poměrně vysoká pokuta :

§ 37 Součinnost třetích osob odst. 1 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.
Tomu, kdo nesplní ve stanovené lhůtě povinnost nepeněžité povahy vyplývající z tohoto nebo zvláštního daňového zákona nebo uloženou rozhodnutím podle tohoto zákona, může správce daně opakovaně uložit pokutu až do celkové výše 2 000 000 Kč. Opakovaně lze pokutu uložit, nevedlo-li dosavadní uložení pokuty k nápravě a protiprávní stav trvá.

Samozřejmě radíme všem, aby poctivě platili daně ze svých pronájmů! Při dnešních možnostech daňových odpisů a paušálních výdajů lze daňové náklady snížit na minimum.

6 komentářů to “Povinnost nájemníka nahlásit Vaše přijmy”

  1. Dagmar Chalupova Says:

    Dobry vecer, nahodou jsem natrefila na tyto Vase stranky a docela jsem se polekala. Muzete mi to prosim kratce zhrnout v rekapitulaci, neporozumela jsem, ale ja si pronajimam byt v Praze platim 10.300,- korun mesicne plus jednou za ctvrt roku vyuctovani plynu, vody ap. Jsem rada ze tuto castku za malinkou garsonku dam vubec dohromady a jestli to dobre chapu, mam za to i rocne platit statu dane? Prosim jak to mam zpetne napravit a kam mam zajit abych nedostala pokutu 2 miliony korun, to nevim co bych delala. Ziju sama a jsem rozvedena, platim jeste na sveho exmanzela. Budu Vam moc vdecna za odpoved a radu kam to mam zajit. dekuji mnohokrat. S pozdravem Dagmar Chalupova

  2. admin Says:

    Dobrý den, platit musíte pouze pokud pronajímáte byt někomu jinému a máte z tohoto příjem. Nemusíte mít obavy.

  3. Jana Says:

    Dobrý den,dostala jsem se do situace kdy jsem musela do podnájmu.Pronajala jsem si byt bez smlouvy a platila jsem rok nájem majiteli na ruku.Měla jsem vysoké zálohy na energii a vodu.Ústní dohoda zněla,že přeplatky budou mé a nedoplatek uhradím.Po vyúčtování mě majitel půl roku ujišťoval o vyplacení přeplatků bez toho aby mi zdělil sumu.Nyní,ale obrátil.Jak mohu postupovat dál.Pronájem byl určitě na černo.Štve mě,že jsem se snažila šetřit na vodě,topení i elektřině i za cenu zimy a pak týden co týden doprošování o vyplacení přeplatků.Mám se s tím smířit nebo mohu nějak postupovat dál.Děkuji Jana

  4. daša Says:

    dobry den potřebovala bych z nečimporadit pronajimam byt a najem mi chodi na učet což dela 3000 kč i ze službama a dalšich 3000 mi jde do kapsi jak se řika . Jednou za rokje vyučtovani a me by zajimalo zda musim vratit přeplatky za vodu a za topeni jako je plyn když je to na moje jmeno jen el je samostatne dekuji Daša

  5. David Says:

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda když mám příjmy ze zahraničí ne EU a chtěl bych zde v ČR koupit byt a pronajímat. Musel bych příjem ze zahraničí zahrnout i společně s příjmem z bytu v ČR?

    Děkuji

  6. admin Says:

    Ano, i tyto příjmy podléhají zdanění.

Přidat komentář


+ 2 = 8

Filled Under: Jak pronajímat byty