Pozor na smlouvu s více nájemníky!

Prosinec 31st, 2010

Pokud sjednáváte nájem s více osobami (více osob máte ve smlouve v kolonce nájemník) můžete si pěkně zadělat na problémy! Tato malá banalitka totiž způsobuje, že nájemníci si stávají tzv. společnými nájemci. Společní nájemci mají totožná práva a povinnosti.

Občanský zákoník upravuje vedle individuálního práva nájmu bytu také společné nájemní vztahy k bytu, za které jsou považovány společný nájem bytu, vzniknuvší mezi jakýmikoliv osobami (§ 700 – 702 ObčZ) a také společný nájem manžely, jehož subjekty mohou být toliko manželé (§ 703 – 705 ObčZ).

Ve chvíli kdy s nájemníky nejsou problémy nic se neděje. Budete-li ovšem chtít řešit nějakou podstatnější změnu v nájemní smlouvě budete potřebovat souhlas všech nájemníků a zde může nastat problém. Pokud by se nájemníci nedohodli nebo na oko nechtěli dohodnout máte velký problém!

V praxi se tento problém vyskutuje hlavně u podání výpovědi kdy musíte doručit výpověď všem nájemníkům a obráceně pokud Vám pošle pouze jeden nájemník výpověď dalším vesele pokračuje nájemní smlouva bezezměn.

V případě společného nájmu bytu má každý ze společných nájemců právo k celému bytu a nikoliv pouze k jeho části. Toto právo svědčí více osobám společně a nedílně. Právo každého z nájemců je ovšem omezeno stejným právem dalších spolunájemců.

Pokud máte ve smlouvě několik nájemníků vždy si pečlivě ohlídejte zda Vám vše podepsali všichni nájemníci! Podpis pouze jednoho je nedostatečný!

2 komentáře to “Pozor na smlouvu s více nájemníky!”

 1. Viktor Teichman Says:

  Dobrý den,

  zajímalo by mě zda je možné pronajmout jeden byt více nájemníkům, každému však zvlášť s individuální smlouvou?

  díky za případnou odpověď

 2. admin Says:

  Dobrý den,
  ano samozřejmě je toto možné, ale nedoporučuji to vzhledem k případným problémům hlavně co se týká uplatňování náhrad škody apod…

Přidat komentář


9 × 7 =

Filled Under: Jak pronajímat byty